טיפול פסיכולוגי אצל ילדים – מתי ואיך מתחילים?

October 16 2022doritr

פסיכולוג ילדים הוא פסיכולוג שעבר הכשרה מיוחדת לטיפול בילדים. רק למי שעבר הכשרה זו מותר לטפל טיפול פסיכולוגי בילדים ויש צורך לשם כך ברישיון מיוחד ממשרד הבריאות.

מאיזה גיל אפשר לטפל בילדים בטיפול פסיכולוגי?

השאלה מאיזה גיל אפשר לקחת את הילד לפסיכולוג היא שאלה שתלוי מי עונה עליה. יש פסיכולוגים שמאמינים שאפשר לטפל בילדים כבר החל מגיל שנתיים בטיפול פסיכולוגי (לרוב הטיפול בגיל זה יהיה דרך טיפול בהורים ובסביבת הגידול).

רוב, הילדים שמתחילים ללכת לטיפול פסיכולוגי עושים זאת החל מגן חובה מגיל ארבע או חמש. יש חשיבות להתחיל את הטיפול בגיל צעיר ככל הניתן מכיוון שבשנות החיים הראשונות הדפוסים של האישיות והאופי של הילד מתחילים להתקבע – אך איתם גם הפרעות רגשיות או קשיים רגשיים שעלולים לעלות ולהופיע בהמשך החיים.

מנגד, הנפש של ילדים היא גמישה יותר בתהליכי השינוי שהיא יכולה לעבור מאשר נפש של אנשים מבוגרים.

איזה סוגי טיפולים פסיכולוג ילדים מציע?

טיפולים פסיכולוגים שיכולים להתאים לילדים הם:

  • טיפול cbt
  • טיפול באמנות
  • טיפול במוזיקה
  • טיפול בתנועה
  • טיפול במשחק
  • טיפול בדרמה
  • טיפול “רגיל” של שיחות

רוב הפסיכולוגים המטפלים בילדים מערבים מספר שיטות טיפול שונות שנועדו לאפשר לילד לקבל כלים מעשיים יותר להתמודדות עם הקשיים והאתגרים שיש לו בחיי היומיום.

לדוגמה, אחת הדרכים היעילות ביותר לטיפול בחרדה אצל ילדים הן דרכים יצירתיות שמאפשרות לילד להביא את הרגשות שלו מצד אחד ומצד שני מאפשרות לו להרגיש שיש מי שמכיל ומבין אותו. בכל גיל טיפול פסיכולוגי זה דבר מאתגר. בגיל הילדות יש יתרון לטיפול אצל פסיכולוג כי אז הנפש וההתנהגות פחות מקובעים ויש יותר סיכוי לשינוי חיובי בדפוסים אלו ובהבנה עמוקה יותר של מקורות החרדה ושחרור מהם. הורה שמזהה שלילד שלו יש קושי רגשי חייב לסייע לו. לעיתים, הכוונות הטובות והרצון של ההורים לא מספיק ויש צורך בסיוע של איש מקצוע כמו פסיכולוג.

מהם היתרונות של טיפול CBT אצל ילדים ומתי מומלץ להתחיל אותו?

אפשר להתחיל טיפולי CBT החל מגיל 4, אולם מומלץ לחכות מעט ולהתחיל את הטיפולים האלו סביב גיל שמונה או תשע, שאז לילדים יש יותר יכולות קוגניטיביות ומילוליות לבטא ולהבין את המציאות הפנימית והחיצונית שלהם.

בגיל 8 או 9 ילדים יודעים לקרוא ולכתוב והם יכולים להפנים טוב יותר את הכלים המעשיים לטיפול CBT.

העקרון של טיפול בשיטת CBT הוא שעל ידי השכל ניתן להכיל ולשנות את הרגש והנפש ולכל הפחות להכיל אותם. לילדים בגיל גן (או ילדים צעירים יותר) יש קושי רב יותר להמחיש באופן מחשבתי או לתפוס את המציאות ולכן יכול להיות להם קשה יותר לתת מסגרת לרגשות ולחרדות שלהם באמצעות חשיבה – כי החשיבה שלהם לא מפותחת מספיק.

Share:

so-special

הישארו מעודכנים