התחדשות עירונית – מה זה, אילו סוגים קיימים, תנאים ותהליך

August 30 2022doritr

התחדשות עירונית היא שיטה אשר באמצעותה אזורים עירוניים ותיקים וישנים הופכים להיות חדשים ומשודרגים, אשר תואמים לשאר האזורים בעיר. לרוב, באזורים הללו יחדשו בנייני מגורים וכן יוסיפו אזורי מסחר ותעסוקה, יחידות דיור חדשות וכן ישפרו את התשתית הכללית באזור זה. קיימות כמה תוכניות אשר באמצעותן ניתן לחדש את העיר לרבות חיזוק מבנים והרחבתם תוך כדי הוספת דיור חדשות או הריסה של מבנים והקמה של מבנים חדשים על פניהם. לצורך הוצאת הפרויקטים המדוברים לפועל יש צורך ברוב של בעלי דירות, יזם, קבלן, אישורי תוכניות ועוד. בעלי הדירות מרוויחים את השיפוץ או את הדירה החדשה ללא תשלום נוסף והכל יחול על היזם.

התחדשות עירונית

התחדשות עירונית – במה מדובר?

כאמור, התחדשות עירונית היא תהליך מקיף ורחב אשר באמצעותו מחדשים שכונות ותיקות וכן מרקמי מגורים על ידי שדרוג, חידוש ושיפוץ וכן חיזוק ומיגון של בנייני מגורים. כמו כן, נערך שדרוג של התשתיות והשטחים הציבוריים וכן, במסגרת הפרויקטים של התחדשות עירונית גם נוספות יחידות דיור חדשות באזורי המגורים הללו. פרויקט של התחדשות עירונית מהווה הזדמנות מצוינת לבעלי הדירות וזאת בשל העובדה שמחזקים וממגנים את דירת המגורים שלהם ומעבר לכך מרחיבים את השטח שלה וכך למעשה משפרים את איכות החיים שלהם, משביחים להם את הנכס וכן, בנקרה של הריסה ובנייה מחדש, בעלי הדירות מקבלים דירה חדשה, מוגנת ואיכותית יותר. התחדשות עירונית יכולה להיות מקודמת על ידי הרשות המקומית ומשרד הבינוי והשיכון במטרה לחדש את העירייה ולשפר את איכות החיים בה או ביוזמה פרטית על ידי בעלי הדירות שמעוניינים בכך או יזמים או קבלים שמעוניינים להוביל פרויקט רווחי.

סוגים של התחדשות עירונית

הסוגים של התחדשות עירונית שניתן למצוא כיום הם:

תמ”א 38- מדובר על תוכנית מתאר ארצית שמטרתה היא לשפר את העמידות של המבנים הקיימים בפני רעידת אדמה. בשל החשש מפני סכנת פגיעה שמבנים יקרסו עקב רעידת אדמה, מדינת ישראל מאפשרת לבעלי דירות במבנים ישנים לחזק את הבניין מפני רעידות אדמה על ידי תמריץ כלכלי ותכנוני. התוכנית מבוצעת תוך כדי הליך מקוצר עם תוספת של שטח לבניה להרחבת יחידת דיור קיימות ובניית דירות חדשות. במסגרת התוכנית המדוברת הדיירים יקבלו דירה ממוגנת וחדשה עם שטחים משותפים חדשים ומשופצים. היזם יכול לבנות דירות מכל הגג או בקומת הקרקע ולמכור אותן לדיירים חדשים.

פרויקט נוסף הוא פרויקט פינוי בינוי- מדובר על פרויקט שבמסגרתי הורסים בניינים או שורה של בניינים ומקימים במקומם מתחם של מגורים עם מספר בניינים אשר כולל עשרות ואף מאות יחידות דיור חדשות. פרויקט מעין זה יעשה לרוב במתחם של בניינים או שכונות. במסגרת התכנית המדוברת הדיירים יקבלו דירה חדשה שלרוב תהיה גם גדולה יותר וכן במקום יוקמו מוסדות ציבור, גינות ציבוריות ועוד. פינוי בינוי יכול להיות תהליך רגיל שבמסגרתו מפנים דיירים לדירות חלופיות בשכירות ואז בונים או בינוי פינוי בינוי שבמסגרתו מפנים את הדיירים לבניין חדש, הורסים את הישן, בונים חדש וכן הלאה.

ישנן מגוון חברות יזמיות העוסקות בתחום הוצאה לפועל של פרויקטים בתחום התחדשות עירונית, כאשר אחת החברות המובילות בתחום היא קרסו נדל”ן. 

Share:

so-special

הישארו מעודכנים